Mony v oddílu Judo Hachi

Co je mon: mony jsou něco jako odměny. Je to vyjádření mých schopností a dovedností v judu. Zároveň vyjadřují jak jsem zvládl nejen techniky juda, ale i jeho filozofii. 

Kolik je monů: v našem oddíle máme tři mony a dávají jméno našeho oddílu, tedy Ju, do, hachi. Stejně jako japonští válečníci i já bych měl být hrdý na své mony a jméno oddílu a také svým chováním a vystupováním dobré jméno oddílu podporovat a šířit. Mony jsou ve formě nášivek a našívají se na pásek.

Za co mohu mon získat: mony se u nás udělují za docházku, chování, přístup k tréninku, zvládnutí technik, výsledky a např. projevy fair play apod. Je to tedy komplex faktorů. O udělení monu (odejmutí – např. za nesportovní chování) vždy rozhodují trenéři.

Proč mám mony získávat: naším prvním cílem by mělo být úspěšné složení bílo-žlutého pásku tzv. 6/5 Kyu. Mony jsou prvními stupínky na cestě k 6./5. Kyu. Počet získaných monů určuje mezi začátečníky postavení ve skupině. Aby mě trenér pustil ke zkouškám, musím nejen umět předvést, že ovládám předepsané techniky a dovednosti Juda, ale musím být i držitelem všech tří monů.

První mon

Ju – mírný, jemný, něžný

Druhý mon

Do – učení, morálka, cesta

Třetí mon

Hachi (hači) – včela